Sista helgen före jul stod Gamla Halmstad som vanligt och värvade medlemmar i samarbete med Halmstads bokhandlare. Samtidigt passade många på att köpa ”Halmstad i årtal” med en personlig hälsning av författaren själv, KB Bjering, som signerade sin bok på Bokia.
Medlemsvärvningen är en uppskattad aktivitet där vi i styrelsen träffar många av våra gamla medlemmar. De Halmstadbor som ännu inte är medlemmar får möjlighet att titta i vår fantastiska årsbok och bli medlemmar till förmånliga villkor. Lördagen gav 28 nya medlemmar och söndagen 19. Intresset är stort och det är ju inte så konstigt eftersom vi har en väldigt bra årsbok att erbjuda.

Kerstin Wedin och Kersti Nilsson värvade medlemmar på Halmstads Bokhandel.

Sven Johansson höll ställningarna utanför Bokia …

… tillsammans med Stefan Gustafsson.

Medlemmen Hans Carlsson fann sig själv på bild i boken – det är han som syns i förgrunden till höger! Bilden är tagen vid realexamen 1961.

Christer Engstrand lockade medlemmar med en bra bok och knapriga pepparkakor.

Siv och Anders Bergenek berättade om vår förening i Halmstads Bokhandel.

Ilse Holm och Torgny Ahlgren sålde medlemskap för glatta livet och gjorde slut på årsböckerna.